DZIAŁANIA PROJEKTOWE

METODY TWÓRCZE
W uczniach drzemie mnóstwo siły twórczej, co widać po cyklicznych zajęciach odbywających się w naszej szkole w ramach projektu POSTER ART – TAKE PART! (Erasmus+). Nie jesteśmy jeszcze na półmetku spotkań, a już powstało wiele ciekawych prac.

Zajęcia prowadzone są przez znanych artystów we współpracy z fundacją Art2Business. Do tej pory tworzyliśmy prace metodą QUICK POSES, wielkoformatowe dzieła przy MALOWANIU EMOCJONALNYM, szablony z artystką street artu Charlie oraz plakaty do konkursu w Rumunii THE FANTASTIC IN ME AND OUTSIDE ME z dr Mają Wolną. Przed nami jeszcze MARTWA NATURA, KOLAŻ, PORTRET, TYPOGRAFIA oraz plakat do konkursu PROGRESS WERBUNG w Salzburgu.

[foogallery id=”6126″]


WIZYTA W ESCOLAS VIALONGA (LIZBONA)
W ramach europejskiego projektu realizowanego w naszej szkole, mieliśmy przyjemność gościć w Lizbonie. Oprócz zajęć warsztatowych, dotyczących projektu, dużo czasu poświęciliśmy na zwiedzanie pięknej Lizbony i okolic[foogallery id=”6010″]


EKSPEDYCJA „LIZBONA”

Mamy przyjemność ogłosić, że w składzie uczniowskiego zespołu reprezentującego naszą szkołę w październikowym wyjeździe do Lizbony (Portugalia) znaleźli się:

Zuzanna Piasecka (1e)
Paulina Wróblewska (1e)
Piotr Flantz (2d)
Radosław Hajc (2d)
Aleksander Kołomyjski (2d)
Mateusz Nowak (2d)

Wyjazd do Portugalii to prawie tygodniowa wizyta w szkole partnerskiej „Agrupamento Escolas Vialonga”, której lwią częścią będą działania projektowe „Poster Art – Take Part!” (Partnerstwa Strategiczne, Erasmus+). Wyjazd uczniowski jest wyrazem uznania za zaangażowanie w działania projektowe w roku szkolnym 2016/2017. Serdecznie gratulujemy wybranym uczniom!

[foogallery id=”5520″]


GOŚCIE, GOŚCIE
W dniach 15.05-19.05.2017 Gimnazjum nr 16 miało przyjemność gościć nauczycieli i uczniów z 6 szkół partnerskich projektu „Poster Art – Take Part!” z Włoch (Bari), Austrii (Salzburg), Macedonii (Bitola), Portugalii (Lizbona), Rumunii (Arad) i Hiszpanii (Gijon). Grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół liczyła 60 osób. Spędziliśmy ze sobą 6 dni pracując, bawiąc się, zwiedzając nasze piękne miasto. Program wizyty gości obejmował m.in.:
– warsztaty sitodruku z artystą TakiMyk
– zajęcia taneczne SHIM SHAM (warszawski swing)
– koncert zespołu KSIĘŻYC w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim
– warsztaty tworzenia plakatów z dr Mają Wolną
– wernisaż prac uczniów w Centrum Kreatywności Targowa 56

Zwieńczeniem wizyty był wernisaż plakatów stworzonych przez uczniów indywidualnie lub w parach zaprezentowanych w holu głównym Centrum Kreatywności Targowa 56. Swoją obecnością na otwarciu wystawy zaszczyciło nas wielu znakomitych gości, wśród których byli m.in. Ambasador Portugalii João Silva Leitão, Charge d’Affaires Ambasady Macedonii Gorica Atanasova-Gjorevska, Dyrektor Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk oraz Burmistrz Dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz.

Następne międzynarodowe spotkanie projektowe już w październiku 2017 w Portugalii!

[foogallery id=”5221″]


KRĘCIMY!
Rozpoczęliśmy długi proces nagrywania materiału do międzynarodowego filmu dokumentalnego. Uczniowie z 7 krajów przeprowadzają wywiady/udzielają wywiadów do wspólnego projektu filmowego. Szczegóły wkrótce!
Temat: „POSTER ART – TAKE PART!” – WHAT HAS IT GOT TO OFFER?
Reżyseria i obsada: grupa projektowa Erasmus+
Czas realizacji: kwiecień – maj 2017

[foogallery id=”5075″]


MACEDONIA & KOLONIA Z ERASMUSEM+
Piotr Idzikowski, Krzysztof Zieliński i Jakub Milaszkiewicz z grupy projektowej POSTER ART – TAKE PART! odwiedzili uczniów zaprzyjaźnionej szkoły TAKI DASKALO w Bitoli (Macedonia). Tygodniowy pobyt w tym kraju dostarczył nam sporo atrakcji. Wzięliśmy udział w warsztatach tworzenia plakatów tradycyjnymi metodami, przygotowaliśmy wystawę prac dotyczącą rasizmu i ksenofobii, uczestniczyliśmy w wykładzie na temat cyberprzemocy wśród uczniów. Zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc: Kruszewo, park Pellister, Jezioro Ochrydzkie i miasto Ochryda, Oteszewo i Bitolę.
Na miejscu spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami z wszystkich krajów projektu (tj. z Portugalii, Austrii, Włoch, Hiszpanii, Rumunii, Bośni, Macedonii). Nawiązały się nowe przyjaźnie, wzrósł apetyt na dalsze podróże.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kolonii (Niemcy), by obejrzeć bogate zbiory sztuki współczesnej w Museum Ludwig.

[foogallery id=”4952″]


WYNIKI ANKIETY „POSTER ART 2017”

POSTER ART REPORT – English


GIM16 W WARSZAWSKIEJ SZKOLE FILMOWEJ
Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w warsztatach operatorsko-montażowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. W części teoretycznej uczyliśmy się na co zwracać uwagę przy nagrywaniu materiału filmowego (oświetlenie, tło, kąt kręcenia, itp.), a w części praktycznej operowaliśmy kijem z mikrofonem, kamerą i oświetleniem jak profesjonaliści 🙂 Kręciliśmy etiudę filmową na podstawie „Gadających głów” Krzysztofa Kieślowskiego.

Film „GADAJĄCE GŁOWY”

Całodniowe zajęcia w WSF odbywały się w ramach programu AKADEMIA FILMOTEKI SZKOLNEJ oraz jako kolejny etap zbierania doświadczeń na polu szeroko pojętej sztuki w projekcie POSTER ART – TAKE PART! (Erasmus+).

Udział w warsztatach wzięła również młodzież licealna ze szkolnego koła teatralnego z Będzina.

MATERIAŁ FILMOWY – GRUPA 1

MATERIAŁ FILMOWY – GRUPA 2

[foogallery id=”4763″]


MACEDONIA DLA AKTYWNYCH

Ogłaszamy nazwiska 3 uczniów, którzy dni 26.03 – 02.04.2017 spędzą w słonecznej Macedonii!

1. Krzysztof Zieliński (1e)
2. Jakub Milaszkiewicz (1e)
3. Piotr Idzikowski (1e)

Pobyt w kraju sąsiadującym z Grecją finansowany jest w ramach projektu POSTER ART – TAKE PART! (Erasmus+) i jest nagrodą w uznaniu zaangażowania oraz talentu w/w osób.

Program wyjazdu obejmować będzie działania projektowe (warsztaty plakatu w szkole partnerskiej SOU TAKI DASKALO, wystawa prac uczniów, wykłady o sztuce i Unii Europejskiej) oraz zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych kraju (miasta: Ohrid, Krushevo, Bitola / Muzeum na Wodzie BAY OF BONES oraz muzea plakatu / Park Narodowy PELISTER, itp.).

Serdecznie gratulujemy uczniom i zapraszamy do dalszego udziału w projekcie!


WYSTAWA PLAKATÓW

Plakaty powstawały w czasie cyklicznych spotkań w ramach projektu POSTER ART – TAKE PART! (Sztuka ulicy – Weź udział! – Erasmus+).

[foogallery id=”4507″]


Lekcja online z austriackimi uczniami

19.01.2017r.  polscy i austriaccy uczniowie zapoznawali się online na platformie TwinSpace. Rozmawialiśmy o czym się dało, ale głównie o naszych krajach, o Warszawie i Salzburgu, o następnych mobilnościach do Macedonii i Polski. Następny czat już 27go stycznia (Skype)! Będzie to całkiem spore wyzwanie, ponieważ udział będą w nim brały aż 4 kraje: Polska, Rumunia, Włochy i Hiszpania. Szczegóły wkrótce.

[foogallery id=”4486″]


Wystawa „Orbis pictus. Globalny przekaz – krytyczna diagnoza. Raport milenijny w 100 plakatach”


Grupa projektowa POSTER ART – TAKE PART! odwiedziła dziś Muzeum Plakatu w Wilanowie. Celem wizyty było zwiedzenie niesamowitej wystawy „Orbis pictus. Globalny przekaz – krytyczna diagnoza. Raport milenijny w 100 plakatach”. To kolejny krok w poznawaniu przez nas sztuki plakatu, w analizowaniu prac innych, w inspirowaniu osób zaangażowanych w działania projektowe.

Gimnazjalista krytykiem sztuki??? Owszem! Każda uwaga, refleksja jest na wagę złota, ponieważ uczy krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat. Włączamy myślenie, obojętność jest nam obca!

Info ze strony organizatora:
Przedmiotem wystawy jest syntetyczny opis rzeczywistości na przełomie tysiąclecia (millenium) w oparciu o prace prezentowane w ramach 17. i 18. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Wszystkie dzieła pochodzą z obu kolekcji plakatu Muzeum Plakatu w Wilanowie. Z blisko tysiąca plakatów – zgłoszonych i zakwalifikowanych do udziału w wystawach w latach 2000-2002, wyodrębnione zostały te, które odnoszą się do problematyki współczesnego świata. Mają więc globalny, ogólnoludzki wymiar i powszechny charakter. W większości interweniują w określonej sprawie, której ważność artykułowana była w debacie publicznej.
Prace zostały podzielone według następujących kategorii tematycznych: Millenium – jako moment refleksji w czasie dot. status quo naszego świata, Cywilizacja – kultura, Współistnienie – tolerancja – ekumenizm, Komunikacja – technologie – integracja, Kondycja ludzka, Prawa człowieka i obywatela, Wojna i pokój, Polityka i jej konsekwencje, Alerty – zagrożenia – plagi – ryzyka, Natura – środowisko.

Kurator wystawy: Mariusz Knorowski

Plakaty można zobaczyć między 7 grudnia 2016 a 12 lutego 2017. Zapraszamy do tej niezwykłej galerii!

[foogallery id=”4382″]

Zdjęcia: Agata Broniszewska


„TACY SAMI” techniką szablonu (w ramach WTORKI Z ERASMUSEM+)

[foogallery id=”4344″]


Wideokonferencja Warszawa – Bari (Włochy)

We wtorek odbyła się kolejna lekcja online z naszymi partnerami z projektu „Poster Art – Take Part!” (Erasmus+). Tym razem rozmawialiśmy z uczniami z włoskiej szkoły ETTORE MAJORANA BARI. Pytaliśmy o tradycje świąteczne w naszych krajach, o wymarzone prezenty i sposób spędzania świąt. Dyskutowaliśmy również na poważniejsze tematy, np. o problemie rasizmu w krajach europejskich czy równouprawnieniu płci. Polskie uczennice zaśpiewały Włochom polskie kolędy, co spotkało się z wielkim aplauzem.

Używaliśmy platformy SKYPE oraz dużo języka angielskiego 🙂

Uczestnicy lekcji online ze strony polskiej:
Ola Dądzik, Klaudia Giers, Zosia Strzałkowska (1d)
Julia Świerzewska, Karolina Fit (2b)
Koordynatorki projektu: Aneta Mikołajczyk, Małgorzata Maciejko

[foogallery id=”4242″]


Grupa POSTER ART na TARGACH PLAKATU

Grupa projektowa POSTER ART (Erasmus+) odwiedziła w niedzielę (04.12) Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w celu zgłębiania sztuki plakatu. Uczniowie przeprowadzali wywiady z malarzami, grafikami, dizajnerami oraz dokumentowali to ważne wydarzenie przy użyciu nowych technologii. Owoce ich pracy udostępnimy wkrótce!

Udaliśmy się tam zaraz po otwarciu, co umożliwiło przeprowadzenie wywiadów w spokoju i bez tłumu odwiedzających. Poza obowiązkowym zadaniem wcielenia się w rolę dziennikarzy, uczniowie mieli okazję obejrzeć szerokie spektrum prac plakacistów wykonanych różnymi technikami (kolaż, szablony, rysunek, typografia, malarstwo). Czekały na nas 4 piętra zapełnione wystawcami oraz strefa TECH – showroom innowacji, gdzie gimnazjaliści próbowali swoich sił rysując przy użyciu tabletów graficznych firmy WACOM.

[foogallery id=”4112″]

Film przygotowany przez uczniów: TARGI PLAKATU OKIEM UCZNIA


WARSZTATY PLAKATU (17.11 – 18.11.2016)

Ze smutkiem obwieszczamy, że zakończyły się dwudniowe warsztaty plakatu w naszej szkole. Ich uczestnikami było 20. uczniów z grupy projektowej POSTER ART – TAKE PART! (Erasmus+). Główną osobą prowadzącą zajęcia była MAJA WOLNA.
MAJA WOLNA – Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą. Zdobywczyni złotego medalu w kategorii plakatów ideowych podczas 22 Międzynarodowego Biennale Plakatu. Adiunkt w Pracowni Plakatu II na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z magazynem „Zwierciadło” i „Film” oraz z Feminoteką. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Więcej na stronie: http://www.majawolna.com/www/pl/o-mnie

Uczniowie wzięli udział w wykładzie o polskim plakacie oraz w dyskusji na jego temat, a następnie otrzymali solidny warsztat praktyczny z kompozycji plakatu. Powstały prace, które zaskoczyły samych prowadzących swoją świeżością spojrzenia na temat uzależnienia od internetu i urządzeń elektronicznych. Odkryto nowe talenty, a ci, co mieli jakiekolwiek podejrzenie co do swoich nieprzeciętnych uzdolnień, utwierdzili się w przekonaniu, że warto działać na tym polu. Praktyka czyni mistrza. Mamy myślącą i kreatywną młodzież. Tak trzymać!

[foogallery id=”3852″]


Pokaz filmu „Druga strona plakatu”

Jak co tydzień, we wtorek przybliżaliśmy uczniom świat plakatu. Tym razem obejrzeliśmy film o polskich artystach „Druga strona plakatu” w reż. Marcina Latałło. Film jest dostępny online, udostępniony przez Narodowy Instytut Audiowizualny:
http://ninateka.pl/film/druga-strona-plakatu-marcin-latallo

Zachęcamy do obejrzenia!

[foogallery id=”3894″]


WTORKI Z ERASMUSEM
Wtorki z uczniami z grupy projektowej „Poster Art – Take Part!” (Erasmus+) zawsze obfitują w genialne pomysły, zaskakujące rozwiązania, świetną współpracę między rówieśnikami i klimat zajęć, o który trudno na „zwykłej” lekcji. Tworzymy, prototypujemy, analizujemy! Ostatnie spotkanie to próba sił z tematem „LEARNING MAKES SENSE” i metodą kolażu. Efekty końcowe przerosły nasze (tj. koordynatorek) oczekiwania. Nie możemy doczekać się kolejnych etapów procesu twórczego!

Zapraszamy we wtorki na 9. godz. lekcyjnej do sali 97 (niebieskie drzwi).

[foogallery id=”3763″]


Nowa strona projektu „Poster Art – Take Part!”

zrzut

PAŹ 26, 2016przez GIM16w AKTUALNOŚCI
Ogłaszamy narodziny nowej strony projektu „Poster Art – Take Part!” (Erasmus+)!

www.poster-art.org

Webmasterem jest tu każda szkoła partnerska projektu, dlatego też pod w/w adresem znajdziecie najświeższe informacje o działaniach projektowych przeprowadzonych międzynarodowo i lokalnie.

Zapraszamy do częstych odwiedzin!


WELCOME TO BARI!
Szkoła I.I.S.S. Ettore Majorana z Bari, miasta położonego w południowo-wschodniej części Włoch, była gospodarzem kolejnego spotkania grupy projektowej „POSTER ART – TAKE PART!” (Erasmus+). Mieliśmy okazję poznać uczestników działań projektowych z Salzburga, miasta Arad w Rumunii, Bitoli (Macedonia), Lizbony oraz Gijon (Hiszpania). Program wizyty obfitował w wiele atrakcji turystycznych, ale – przede wszystkim – skupiał się na procesie tworzenia plakatów (co widać na załączonych zdjęciach).

PROGRAM WIZYTY

[foogallery id=”3682″]


LISTA UCZESTNIKÓW PROJEKTU „POSTER ART – TAKE PART!” W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Grelo Jakub
1b
Cybulska Amelia
1b
Borgosz Julia
1b
Glejdurova Monika
1b
Krzykowski Piotr
1b
Kowalski Maciej
1b
Paczesny-Marciniak Józio
1b
Dutkiewicz Andrzej
1c
Kuca Emilia
1c
Misztela Wojciech
1c
Szałaj Krystian
1c
Kosobudzki Tomasz
1d
Pasternak Maciej
1d
Dądzik Aleksandra
1d
Strzałkowska Zosia
1d
Kacprzyński Kacper
1d
Yilma Jaśmina
1d
Ziółkowski Julian
1d
Pągowski Nataniel
1d
Lao Kinga
1d
Wachowicz Przemek
1d
Górecki Kacper
1d
Chalecki Mateusz
1d
Włodarczak Adam
1d
Chomińska Gabriela
1d
Spodar Anna
1d
Krawczyk Katarzyna
1d
Giers Klaudia
1d
Szmoniewska Wiktoria
1d
Czerwiński Paweł
1e
Górski Michał
1e
Vu Hoang Vo Dawid
1e
Jaroszek Mikołaj
1e
Ostrowska Aleksandra
1e
Wróblewska Paulina
1e
Wasiluk Dobrosława
1e
Garusiński Tomasz
1e
Milaszkiewicz Jakub
1e
Idzikowski Piotr
1e
Sobczuk Joanna
1e
Ogłodek Julia
1e
Zemanova Linda
1e
Szaleńczyk Kinga
1e
Zieliński Krzysztof
1e
Luberacka Oliwia
1e
Fit Karolina
2b
Kulesza Agnieszka
2b
Kuźmińska Gabrysia
2b
Okoński Michał
2b
Sawicki Karol
2b
Wyrodow-Rakowska Matylda
2b
Osowska Agata
2d
Kołomyjski Olek
2d
Grochalski Kamil
2d
Mizerski Bartek
2d
Mazurkiewicz Ola
2d
Jarosz Wiktoria
2d
Hajc Radosław
2d
Rozum Kasper
2d
Flantz Piotr
2d
Nowak Mateusz
2d
Iwanek Weronika
2d
Lukasiewicz Klaudia
2d
Szynert Paulina
2d
Dobroszycki Jakub
3a
Odwald Martyna
3a
Zieliński Antoni
3a
Szczepański Maciej
3a
Gałązka Michał
3a
Barcz Michalina
3b
Gubernat Wiktoria
3b
Pietrak Natalia
3b
Kotowska Kalina
3c
Konopka Kasia
3c
Szajko Natalia
3c
Najdek Iga
3d


Ruszamy z działaniami projektowymi „Poster Art – Take Part!” (Erasmus+) w roku szkolnym 2016/2017. Pod lupą: SZTUKA PLAKATU. Będzie się działo dużo i różnorodnie. Będziemy inspirować się nawzajem i zdobywać nowe doświadczenia. W programie na ten rok szkolny zaplanowaliśmy warsztaty, wystawy, akcje „na mieście”, wywiady z artystami/ludźmi kultury, lekcje rysowania/malowania, wyjazdy zagraniczne do szkół partnerskich projektu i wiele innych. Wszystko to zanurzone w niesztampowym podejściu do tematu.

Do naszego projektu zapraszamy wszystkich chętnych uczniów. Tych lubiących/potrafiących malować, ale i tych, którzy mają fajne pomysły, są otwarci i chętni do działania.

Co trzeba zrobić, by do nas dołączyć? Wystarczy wypełnić formularz DEKLARACJA UDZIAŁU W PROJEKCIE (do pobrania poniżej lub u koordynatorek projektu), podpisać go przez Rodzica i przynieść do dnia 19go września (poniedziałek) do p. Anety Mikołajczyk lub p. Małgorzaty Maciejko. Wyznaczony termin jest nieprzekraczalny. Spóźnialscy będą mieli okazję do wzięcia udziału w projekcie dopiero za rok.

Więcej informacji już wkrótce.

DEKLARACJA UDZIAŁU W PROJEKCIE


ROK DZIAŁAŃ W PIGUŁCE

jjjj

e-magazyn


ANKIETY PROJEKTOWE

Obraz1

W roku szkolnym 2015/2016 przeprowadziliśmy 3 ankiety (międzynarodowo i lokalnie) wśród uczniów i nauczycieli. Ankiety „POSTER ART” oraz „MOBILITY” adresowane były do uczniów biorących udział w działaniach projektowych, ankieta „ERASMUS+” z kolei wypełniona została przez wszystkich uczniów w szkole. Podane niżej linki odsyłają do samych ankiet oraz szczegółów dotyczących ich analizy.

Ankieta POSTER ART (angielski)
Ankieta MOBILITY (angielski)
Ankieta ERASMUS+ (angielski)

Analiza ankiety „POSTER ART” i „ERASMUS+”


Kreatywne tworzenie tekstów metodą LOESJE

Znacie LOESJE? Jeszcze nie?

LOESJE aka Lusia to inicjatywa dotycząca plakatów. Teksty, które trafiają na plakaty Loesje, powstają podczas warsztatów kreatywnego pisania, organizowanych przez lokalne grupy Loesje. Promują one wolność wypowiedzi, pobudzają do aktywności społecznej, kreatywności i krytycznego podejścia do rzeczywistości.

Historia LOESJE: http://www.loesje.pl

Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję poznać Lusię bliżej. Wzięli udział w warsztatach, w czasie których tworzyli nowe hasła, dokonywali trudnej sztuki selekcji oraz redagowali owoce swojej pracy. Powstały świetne teksty, które w najbliższym czasie ujrzą światło dzienne.

Jeśli chcecie posmakować tekstów LOESJE kreowanych na całym świecie, kliknijcie tu: plakaty LOESJE

Dokumentacja fotograficzna w/w zajęć:

[foogallery id=”3098″]


Grupa projektowa Erasmus+ w Gijón/Bilbao (Hiszpania)
Kolejny roboczy wyjazd grupy projektowej „Poster art – Take part!” już za nami. Tym razem odwiedziliśmy naszych hiszpańskich partnerów ze szkoły Colegio Santo Ángel de la Guarda w Gijón. Na miejscu poznaliśmy grupy projektowe z innych krajów uczestniczących w projekcie. Wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach tworzenia kolażu „EL RETABLO DEL MAR – PAST AND PRESENT” oraz w grze „TREASURE HUNT” (Salas) przybliżającej jej uczestnikom historię i kulturę Hiszpanii. Zawiązały się nowe przyjaźnie, wzrósł apetyt na więcej działań projektowych, a znajomość języka znalazła bezpośrednie zastosowanie w codziennych kontaktach z rówieśnikami. Udało nam się także spędzić kilka dni w Bilbao, gdzie odwiedziliśmy jedno z najbardziej znanych muzeów ze zbiorami sztuki współczesnej na świecie – The Guggenheim Museum Bilbao, a w czasie wizyty w Euskal Museoa poznaliśmy kulturę i historię Kraju Basków. Następny wyjazd do Bari (Włochy) już w październiku!

[foogallery id=”2679″]


Yokoo wants you! – wizyta w Muzeum Plakatu
Grupa projektowa „Poster art – Take part!” miała dziś okazję poznać plakaty Tadanori Yokoo, jednego z najwybitniejszych japońskich grafików, ilustratorów i malarzy. Twórczość Yokoo to ogromna dawka inspiracji, którą wykorzystamy w naszych kolejnych działaniach projektowych Erasmus+.

[foogallery id=”2627″]


ZMALUJMY COŚ RAZEM! vol.2
Druga odsłona akcji odbyła się już na głównej scenie, czyli na korytarzowych schodach. Uczniowska grupa Erasmus+ spisała się na medal. To dopiero połowa zaplanowanych działań. Zanim niezorientowani zostaną oświeceni, utrwalają same daty.

[foogallery id=”2581″]


LEKCJA EUROPEJSKA Z EUROPE DIRECT+
Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli dziś w zajęciach o tematyce europejskiej. Przedstawiciele organizacji Europe Direct+ opowiadali m.in. o ojcach założycielach UE, Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, traktatach paryskich, rzymskich i lizbońskich, fladze UE, Beethovenie, walucie EUR. Od dziś nie jest dla nas tajemnicą PKB, FRONTEX, EuroDesk czy Euratom. Propagujemy wiedzę w każdej formie!

[foogallery id=”2368″]


ZMALUJMY COŚ RAZEM!
Mini-warsztaty dotyczące podstaw wycinania szablonów już za nami. „Zmalujmy coś razem!” to kolejna odsłona akcji „TWOJA SZKOŁA, TWÓJ RUCH”, gdzie uczniowie wprowadzają w życie innowacyjne pomysły w szkole. Obecnie pod lupę brany jest przedmiot HISTORIA. Szczegóły wkrótce!

[foogallery id=”2414″]


LEKCJA ONLINE (HISZPANIA, WŁOCHY, POLSKA)

POLSKA

[foogallery id=”2149″]

WŁOCHY

[foogallery id=”2153″]

HISZPANIA

[foogallery id=”2154″]

 

16.02.2016 poznawaliśmy się z uczestnikami projektu Erasmus+ „POSTER ART – TAKE PART!” z Bari (Włochy) i Gijon (Hiszpania).

Rozmawialiśmy o szkole, sporcie, muzyce i innych zainteresowaniach. Następna lekcja online za tydzień o tej samej porze. Będziemy wtedy mieli okazję poznać naszych partnerów z Austrii i Rumunii. A w maju tego roku szkolnego wielu spośród nich spotkamy osobiście w Gijon!

 


selfieplus-logo

Działania w ramach projektu „POSTER ART – TAKE PART!” można teraz śledzić również na platformie SELFIE+. Platforma ta to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programu Erasmus+ „Edukacja szkolna” i służy do prezentowania działań projektowych realizowanych podczas wizyt u zagranicznych partnerów oraz lokalnych inicjatyw.

SELFIE+

http://selfieplus.erasmusplus.org.pl/

 


GIM16 W SALZBURGU!

Koordynatorki projektu „POSTER ART – TAKE PART!” miały olbrzymią przyjemność uczestniczyć w spotkaniu przygotowawczym w AKADEMISCHES GYMNASIUM SALZBURG w Austrii w dniach 12.12-16.12.2015. Wizyta okazała się niezwykle owocna. Ustaliłyśmy dokładne terminy w 3letniej perspektywie trwania projektu, dopracowałyśmy szczegóły programu nadchodzących mobilności i – przede wszystkim – poznałyśmy się w stopniu, który usprawni działania międzynarodowe oraz komunikację. Przy okazji doświadczyłyśmy czarującej atmosfery Christkindlesmarkt w Salzburgu, a jakże!

[foogallery id=”1616″]


Świąteczno-noworoczne życzenia od uczniów dla uczniów

Uczniowie z projektu POSTER ART – TAKE PART! (Erasmus+) ślą życzenia świąteczno-noworoczne szkołom partnerskim z Austrii, Portugalii, Włoch, Hiszpanii, Macedonii i Rumunii.


GIM16 NA TARGACH PLAKATU!

TARGI PLAKATU już za nami. W plenerach byłej szkoły podstawowej przy Emilii Plater 29 (obecnie klub 1500m2) uczniowie wcielili się w rolę dziennikarzy przeprowadzając wywiad z twórcami plakatów. Poniżej link do jednej z kilku prac przygotowanych przez uczniów z projektu „POSTER ART – TAKE PART!” (Erasmus+).

[foogallery id=”1491″]


WARSZTATY DESIGN THINKING
Uczniowie z projektu „Poster art – Take part!” (Erasmus+) uczestniczyli w warsztatach DESIGN THINKING przeprowadzonych w dniu 1 grudnia w naszej szkole przez Fundację INCEPTIO. Poznaliśmy tajniki procesu projektowania, badaliśmy potrzeby użytkowników i stworzyliśmy wiele wyjątkowych prototypów „lunch boxów”. Druga część warsztatów dotycząca projektowania logo projektu Erasmus+ już wkrótce!

DESIGN THINKING to metoda twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz projektowania produktów i usług trafiających w oczekiwania użytkowników. Uświadamia ona młodzieży dlaczego warto uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania. Pokazuje cel nauki, którym nie jest samo zdobywanie wiedzy, lecz DZIAŁANIE. Metoda ta powstała 30 lat temu na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii w USA i z powodzeniem wykorzystywana jest przez światowych gigantów takich jak Google, Apple czy Intel.

http://inceptio.org.pl/projekty/design-thinking-workshop/

http://designthinking.pl/

[foogallery id=”1461″]

 


Gim16 beneficjentem programu Erasmus+ w latach 2015-2018!
erasmus_plus
Nasza szkoła po raz kolejny prowadzić będzie działania lokalne i międzynarodowe w latach 2015-2018 finansowane z funduszy unijnych w ramach programu ERASMUS+ „Partnerstwa strategiczne szkół”. Należymy do grupy 52. gimnazjów z całej Polski, których pomysły i sposób ich realizacji najbardziej spodobał się Narodowej Agencji programu Erasmus+.

Projekt „POSTER ART – TAKE PART!” zyskał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl) i będzie realizowany w naszej szkole we współpracy z 6 krajami partnerskimi (Hiszpania, Austria, Macedonia, Włochy, Portugalia, Rumunia). Uczniowie będą mieli okazję wykazać się wiedzą i zaangażowaniem w działaniach projektowych, jak również niepowtarzalną okazję wyjazdów do krajów partnerskich. Stawiamy na wielojęzykowość, wielokulturowość, kreatywność i przedsiębiorczość!

Szkolnymi koordynatorkami projektu są: Aneta Mikołajczyk i Małgorzata Maciejko