Wymiana uczniów ze szkołą w Traunreut (Niemcy)

WIZYTA UCZNIÓW Z TRAUNREUT (BAWARIA)


W dniach 6-10.02.2017 nasza szkoła gościła 9 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Walter-Mohr Realschule z Traunreut (Niemcy, Bawaria). Był to pobyt zorganizowany w ramach wymiany uczniowskiej.

Dzieci niemieckie mieszkały u rodzin naszych uczniów.

W poniedziałek 6.02 po powitaniu grupy na lotnisku udaliśmy się do szkoły, gdzie nastąpiło pierwsze spotkanie z naszymi uczniami, oficjalne powitanie przez panią dyrektor i pierwsze krótkie zajęcia warsztatowe – gry i zabawy integracyjne oraz wymiana podstawowych informacji na temat naszych krajów. Następnie młodzież niemiecka udała się do polskich rodzin.

Wtorek rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta z przewodnikiem – krótka historia stolicy i najciekawsze zabytki. Po krótkiej przerwie obiadowej udaliśmy się do parku trampolin, gdzie młodzież w podskokach pogłębiała znajomości.

Środę spędziliśmy na terenie szkoły. Niemiecka młodzież uczestniczyła w polskich lekcjach, kontynuowaliśmy zajęcia warsztatowe, a następnie rozpoczęliśmy przygotowania do wieczorku niemieckiego – wspólnie lepiliśmy polskie pierogi i przygotowywaliśmy niemieckie sałatki – makaronową i ziemniaczaną. W czasie wieczorku, na który przybyli zaproszeni rodzice i pani dyrektor, niemiecka grupa przedstawiała się i prezentowała informacje o swojej szkole.

Czwartek rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Kultury i Nauki. Uczniowie dalej poznawali historię Warszawy i podziwiali widok miasta z poziomu XXX piętra. Następnie udaliśmy się do sklepu Wedla, gdzie uczniowie w czasie warsztatów dowiedzieli się skąd bierze się czekolada, ile jest jej rodzajów, o przybyciu Karola Wedla z Niemiec do Polski i powstaniu fabryki czekolady. Na zakończenie każdy udekorował własnoręcznie torcik wedlowski. Dzień zakończyliśmy wyjściem do teatru na przedstawienie baletowe Don Kichot.

Piątek był ostatnim dniem wizyty Niemców w Polsce. Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpiło pożegnanie na lotnisku.
Do zobaczenia w kwietniu w Bawarii…

[foogallery id=”4598″]


W tym roku uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wymianie ze szkołą Walter-Mohr-Realschule z Traunreut (Niemcy).

W lutym 2017 roku niemieccy uczniowie odwiedzą Warszawę, a w kwietniu 2017 to my udamy się z wizytą do Bawarii. Będziemy wspólnie realizować projekt filmowy „Warszawa oczami uczniów z Traunreut, Traunreut oczami uczniów z Warszawy”

Ze szkołą z Traunreut współpracowaliśmy w ostatnich latach w ramach projektu „Street Art Bridges Europe” (COMENIUS).

Szkoła z Traunreut – strona internetowa
Niemieccy uczniowie o swojej szkole – FILM

Więcej szczegółów wkrótce!

Szkolne koordynatorki wymiany uczniowskiej: Małgorzata Maciejko, Agata Sobieszek.