Aktywna młodzież czyli rzecz o kilku projektach

Maraton Pisania Listów Amnesty International  – odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia A. I. mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie i dlatego, co roku organizujemy otwarty dla Warszawy Maraton Pisania Listów w obronie Więźniów Sumienia pod hasłem „Napisz list. Zmień Życie”

https://maraton.amnesty.org.pl/

Szkolny bookcrossing –w ramach projektu uwalniamy książki czyli  dzielimy się z innymi radością czytania. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w szkole po to, by ktoś inny mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Sklep – Wysypisko – ulica jednokierunkowa– wewnątrzszkolny system selektywnej zbiórki odpadów w szkole realizowany we współpracy z firmą Remondis Sp. z.o.o. i Eko- Hetman Sp. z .o.o. Od trzech lat przekazujemy plastikowe nakrętki dla Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom –Rodzina -Człowiek współfinansując niezbędny sprzęt osobom niepełnosprawnym.

Spotkania ze Świadkami Historii w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu corocznie młodzież uczestniczy w bezcennych spotkaniach z wolontariuszką Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, cudem ocalałą z Holocaustu p. Krystyną Budnicką

https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/krystyna-budnicka,1495.html

Poczytaj mi przyjacielu – w ramach projektu uczniowie przy wsparciu opiekunów stworzyli klub czytelniczy i regularne przygotowywali spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkola w sąsiedztwie.

Ocalić od zapomnienia – chcąc zachować pamięć tysięcy bezimiennych bohaterów, którzy w czasach II wojny światowej walczyli o godność, niepodległość Polski stworzyliśmy projekt Ocalić od zapomnienia. Literacki zapis wspomnień  o doświadczeniach, losach naszych rodzin 1939–1945.Do tej pory wydaliśmy trzy tomiki wspomnień. Projekt uzyskał II nagrodę w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej

Od przedszkola do liceum– projekt w ramach, którego co roku organizujemy dzień pełny konkursów, zadań i wspólnych działań  dla klas i oddziałów integracyjnych od przedszkola do liceum.

Otwarty patriotyzm czyli Pomóż nam spakować miłość.

Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie i kontynuowana od wielu lat. Do Polski też kiedyś przysyłano paczki. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Paczki te były źródłem radości i nadziei oraz dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej, przejmują się losem innych i swoją troskę wyrażają w prosty sposób – poprzez świąteczną paczkę.  W naszej szkole też jest młodzież dla której los innych nie jest obojętny. W projekcie wzięliśmy udział po raz trzeci. W tym roku spakowaliśmy 40 paczek

Karski my Hero projekt zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym Jana Karskiego .W okolicach dnia urodzin Legendarnego Kuriera pieczemy tort pamięci, częstujemy  i opowiadamy  historię życia tego niezwykłego człowieka w oparciu o statyczną wystawą, którą posiadamy i można ją zobaczyć.

https://www.jankarski.net/pl/projekty-2/Projekt-007.html

Środowisko Żołnierzy AK IV Obwód Ochota – współpraca z kombatantami zaowocowała wspólnymi spotkaniami z Kombatantami podczas, których młodzież poznaje historię oraz uczestniczy w projekcjach filmowych w reżyserii Zawiszaka, emerytowanego nauczyciela p. Włodzimierza Dusiewicza

Lekcje z ZUS celem projektu jest budowanie świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków wie, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń(zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie-lekcje-z-zus

Projekty realizowane we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)

  • Młodzi głosują
  • Rozmawiajmy o uchodźcach
  • Szkoła tolerancji
  • Opowiem ci o wolnej Polsce
  • Weź oddech
  • Kulthurra
  • Patrz i zmieniaj
  • Własność to odpowiedzialność
  • Młodzi przeciw korupcji
  • Słowa wolności, truskawki radości
  • Młodzi głosują
  • Z ekonomią na Ty

We współpracy z Muzeum Historii Polski przeprowadziliśmy gry przestrzenne dla zaprzyjaźnionych szkół podstawowych.

Odkryj  II Rzeczypospolitą Udział w grze pozwolił uczniom na poznanie II Rzeczypospolitej. Gracze wcielili się w rolę przedwojennych przedsiębiorców, którzy podejmuje się realizacji różnych zleceń. Aby je wykonać, muszą zdobyć potrzebne materiały i narzędzia – składniki zlecenia, które wykupuje się w poszczególnych regionach II RP za


DEKADA 79-89

Gra rozgrywa się w okresie od 1979 do 1989 roku. Uczestnicy wcielili się w rolę obywatela, który ma na utrzymaniu rodzinę i stara się godnie przeżyć ten czas. Może on zaangażować się w działalność opozycyjną jednocześnie pamiętając o zagrożeniach, które niesie ze sobą sprzeciwianie się władzy PRL.
Gracze poruszali się między 10 punktami (rozstawione roll-upy) rozłożonymi na terenie szkoły. Punkty związane są z różnymi wydarzeniami z okresu od 1979 do 1989roku.

Punkty:

  • Pielgrzymki papieskie
  • Porozumienia sierpniowe
  • I zjazd Solidarności
  • Kultura
  • Kościół
  • Stan wojenny
  • Gospodarka i życie codzienne
  • Europa i świat
  • Okrągły stół

Dzielnicowy projekt Współpraca ze Wschodem – Ochota dla tradycji. współpraca z XXIII Liceum w Iwanofrankiwsku (Ukraina) owocowała wymianą młodzieży, wspólny udział w wakacyjnym plastyczno- fotograficznym plenerze w Kamieńcu Podolskim, wystawach prac, wycieczkach  klasowych na Ukrainę.

Marsz Żywych

projekt realizowany we współpracy z Zespołem Szkół nr 26 w Warszawie. Obejmuje środowisko byłych więźniów obozu Mathausen. Corocznie w maju uczniowie wyjeżdżali do Austrii na uroczyste obchody wyzwolenia obozu. Uczestniczyli w marszu wraz z ocalałymi, byłymi więźniami.

Cała w pikselach – projekt zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Kultury; wspólnie z wychowankami Ośrodka Wychowawczego w Falenicy uczniowie układali teksty piosenek o wybitnych kobietach w historii Polski; cel aktywizacja i integracja uczestników. Na zakończenie projektu odbył się koncert finałowy w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie.

Mnemotechniki – projekt zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Praktyków Kultury. W projekcie udział wzięły byłe i obecne wychowanki zakładu poprawczego z Falenicy, seniorki, dziewczyny z liceów, naszej szkoły i młode raperki.

Mnemotechniki to międzypokoleniowy i międzyśrodowiskowy spektakl, którego celem było oddanie głosu tym kobietom, które ze względu na pochodzenie społeczne, wiek czy status ekonomiczny, były wykluczane ze sfery publicznej, lub pojawiały się w niej tylko za sprawą talk show’ów i brukowców. To ćwiczenie pamięci, które dało im szansę na opowiedzenie swojej historii, podzielenie się własnymi doświadczeniami. Zakończenie projektu : spektakl w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Made in Warszawa 3.0 Zrobione po Warszawsku – projekt zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasz Norblin- warsztaty filmowe, warsztat wiedzy varsavianistycznej, warsztat nowych mediów, spacer filmowy, warsztat „Zrób to sam”- wystawa fotograficzna w szkole.

eTwining Label – Forget- Me- Not: Culture exploration- places of great importance – projekt międzynarodowy zrealizowany we współpracy z Narodowym Biurem e -Twinning Polska, Centralnym Biurem Akcji e -Twinning, Narodowym Biurem Akcji e -Twinning Chorwacja

Edukacja różnojęzyczna/ Edukacja Różnokulturowa – projekt zrealizowany przy współpracy z Fundacją  Aspekty- polegał na włączeniu do zajęć elementów różnych języków i kultur, w ramach zajęć wykonywano materiały Baśniowy świat języków.

IBSE – nauczanie przez badanie w przedmiotach przyrodniczych projekt realizowany w ramach Amgen Science Teacher Training Initiative we współpracy z Europen Schoolnet

Mam Haka na Raka– we współpracy ze szkołami średnimi- zbiórka zabawek i artykułów szkolnych dla Oddziału Onkologicznego. Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie).

Dzieciaki Korczaka– projekt zrealizowany we współpracy z Fundację Przystanek Twórczość. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat metod pracy z dziećmi Starego Doktora, zastanawiali się nad tym skąd się biorą emocje, jak reagujemy na konkretne sytuacje życiowe. Zakończenie projektu- stworzenie filmów animowanych

Młodzież dzieciom– zbiórka zabawek, gier, książek dla Ogniska Przedszkolnego we wsi Iwowe

Lalka dla Elizy– akcja charytatywna polegająca na własnoręcznym szyciu laleczek, które sprzedawane były na allegro. Pieniądze z akcji zostały przeznaczone na zakup lekarstw dla Elizki Banickiej podopiecznej Fundacji Bread of Life

Mikołaj dla Kuby–  impreza charytatywna na rzecz ucznia naszej szkoły pod patronatem Fundacji Iskierka. Przygotowanie kiermaszu bożonarodzeniowego, kawiarenki, wystaw, loterii, występy artystów, koncert grupy  „U studni”.

Projekty służą wychowaniu młodzieży  w duchu patriotyzmu, tolerancji, poszanowania dla innych oraz wychowaniu świadomego, zaangażowanego  obywatela.